Comunitate digitala pentru generatii emergente

Nr.contract de finanțare: 14048/16.09.2022

Titlul proiectului:  Comunitate digitală pentru generații emergente

Numele beneficiarului: Universitatea de Vest din Timișoara

Obiectivele proiectului: Obiectivul general al proiectului il reprezinta dezvoltarea unei comunitati digitale la nivelul Universitatii de Vest din Timisoara pentru generatii emergente, educatie si formare de inalta calitate si favorabila incluziunii.

Codul proiectului: 1633644252

Valoare totală proiect: 30.211.210,32 lei

Termenul de finalizare: 30.11.2025

Ob. 1. Crearea unui centru de cercetare digitala, a unei biblioteci digitale si modernizarea unei clinici digitale in cadrul universitatii in vederea extinderii ariei de activitate, deschiderea de noi directii de cercetare si introducerea metodelor inovative digitale de predare-invatare pentru minim 1191 studenti, 39 personal didactic, didactic auxiliar si de cercetare al universitatii.

Ob. 2. Crearea a 19 laboratoare si modernizarea a 15 laboratoare si a unui departament de educatie continua in cadrul universitatii in vederea introducerii metodelor inovative digitale de predare-invatare si de realizare a pregatirii practice pentru minim 5905 studenti, 127 personal didactic, didactic auxiliar si de cercetare.

Ob. 3. Dezvoltarea ofertei educationale prin intermediul a 12 programe de formare in domeniul competentelor digitale/competentelor digitale avansate pentru profesii emergente in sectorul digital pentru 380 studenti si 250 personal didactic si de cercetare, in vederea corelarii sistemului de invatamant universitar cu nevoile pietei muncii si crearea noilor abilitati ale viitorului