Nr. contract de finanțare: 11659/ 18.07.2024

Titlul proiectului:  Modernizarea și eficientizarea energetică a căminelor studențești ale Universității de Vest din Timișoara: C3, C15, C17

Numele beneficiarului:
Universitatea de Vest din Timișoara

Obiectivul proiectului:
Obiectivul general al proiectului propus îl reprezintă modernizarea a 3 cămine studențești ale Universității de Vest din Timișoara în vederea asigurării unei infrastructuri de calitate pentru participarea studenților la un proces educațional modern și incluziv.

Codul proiectului: 1600307008 (cod e-PNRR)

Valoare contract fără TVA:
19,852,000.00 lei

Termenul de finalizare: 30.09.2025

Obiectivele specifice ale proiectului:

OS 1. Modernizarea infrastructurii existente a Universității de Vest din Timișoara, locuri de cazare, prin reducerea consumului de energie pentru încălzire cu cel puțin 50% și creșterea cu 30% a economiilor de energie primară în 3 cămine, contribuind la creșterea calității vieții generațiilor viitoare.

OS 2. Crearea unor spații moderne și a unor medii de învățare performante în căminele Universității de Vest din Timișoara, pentru a combate accesul limitat la educație al studenților, în special a celor proveniți din medii socio-economice defavorizate.

OS 3. Modernizarea a 1200 de locuri de cazare în campusul Universității de Vest din Timișoara, dintre care 480 locuri de cazare (40%) pentru studenții proveniți din medii defavorizate, în 3 cămine studențești, pentru asigurarea dimensiunii sociale și incluzive a învățământului superior.