Construim pentru educație: Cămine studențești ale viitorului

Nr. contract de finanțare: 11679/ 18.07.2024

Titlul proiectului:  Construim pentru educație: Cămine studențești ale viitorului

Numele beneficiarului:
Universitatea de Vest din Timișoara

Obiectivul proiectului:
Obiectivul general al proiectului propus îl reprezintă construirea unei noi infrastructuri în cadrul Universității de Vest din Timișoara în vederea asigurării de spații modern amenajate și a unui mediu de învățare performant pentru studenți.

Codul proiectului: 387375831 (cod e-PNRR)

Valoare contract fără TVA:
39.693.811,95 lei

Termenul de finalizare: 30.09.2025

Obiectivele specifice ale proiectului:

OS 1. Construcția unui nou spațiu de cazare în cadrul Universității de Vest din Timișoara care va respecta obiectivul privind necesarul de energie primară cu cel puțin 20% mai mic decât cerința pentru clădirile nZEB plus, contribuind la creșterea calității vieții generațiilor viitoare.

OS 2. Crearea unui spațiu modern și a unui mediu de învățare performant în cadrul Universității de Vest din Timișoara, pentru a combate accesul limitat la educație al studenților, în special a celor proveniți din medii socio-economice defavorizate.

OS 3. Construcția a 162 de locuri de cazare în campusul Universității de Vest din Timișoara, dintre care 65 locuri de cazare (40%) pentru studenții proveniți din medii defavorizate, pentru asigurarea dimensiunii sociale și incluzive a învățământului superior.